Lowe - Liga Ochrony Wróbelka Elemelka

W naszym przedszkolu przez cały niemal rok działa LOWE - czyli Liga Ochrony Wróbelka Elemelka.

Przedszkolaki otaczają opieką nie tylko wróbelki, ale wszystkich innych skrzydlatych przyjaciół, bo w ciągu wielu lat działania Ligi przylatuje do nas coraz więcej gatunków ptaków (sikorki, sójki, gawrony, wrony, kawki, gołębie, kowaliki, kosy), wśród których jest ulubieniec dzieci -dzięcioł Bartek.

Każda pora roku wymaga od nas innych działań. Najważniejsza jest oczywiście późna jesień i zima, kiedy systematycznie dokarmiamy ptaki w „ptasiej stołówce”. O zbiórce ptasiego pokarmu pamiętamy stale i systematycznie gromadzimy pożywienie; kłosy zbóż, jarzębinę, nasiona słonecznika i dyni, ziarna zbóż i inne ptasie smakołyki. Opiekowanie się ptakami rozpoczynamy jesienią, wysypujemy wówczas niewielką ilość pokarmu, aby ptaki przyzwyczaiły się do miejsca, w którym mogą zawsze znaleźć pożywienie i nie musiały go szukać przypadkowo, gdy spadnie duży śnieg i chwyci mróz.

Dzieci same przygotowują smakołyki dla ptaków: zawieszają na gałązkach kawałki słoniny, orzechy ziemne i słonecznik w plastikowych siateczkach, wysypują wysuszony i pokrojony w małe kawałeczki wysuszony chleb i pszenicę, a także przygotowują „ptasie makagigi” - czyli zatopione w smalcu ziarenka.

Smacznego ptaszki – obiecujemy, że całą zimę będziemy o Was pamiętać !