Poznajemy życie mrówek

Mrówki to bardzo ciekawe owady. Łatwo je obserwować i rysować. Można się też bawić „w mrówy” :)

Starszaki od dwóch tygodni nie rozstają się z lupami jako podstawowymi narzędziami badawczymi. Całe dnie obserwują te owady: szukają mrowisk, odnajdują różne gatunki, obserwują, jak mrówki uwijają się przy pracy. Dzieci budują dla nich zamki, szykują domki. Wiedzą przy tym, że to tylko zabawa. Mrówki mieszkają w mrowiskach, których nie należy niszczyć i najlepiej nie podchodzić w pobliże.

W sali powstały przepiękne prace plastyczne, dające potwierdzenie wiedzy dzieci.

Podczas rytmiki zaproponowałyśmy dzieciom, aby wcieliły się w larwy mrówek. Jedno dziecko zostało zawinięte w tunel-jajo mrówcze, a drugie było mrówką opiekunką. Zabawa okazała się strzałem w dziesiątkę. Oprócz wiedzy tematycznej dzieci dostarczyły sobie również mnóstwo bodźców dotykowych, które są tak potrzebne w prawidłowej integracji sensorycznej małego człowieka.

Mrówki pojawiły się także w zabawach matematycznych, piosenkach i prezentacjach. Poznaliśmy i wyjaśniliśmy przysłowie „Pracowity jak mrówka”.

To kolejny mini projekt w starszakach. Ukazuje on jak ze zwykłych, dziecięcych zabaw można stworzyć pasjonujący temat do pracy nad charakterem, zaangażowaniem, spostrzegawczością dzieci, a przede wszystkim jak łatwo można uczyć dzieci rzeczy ważnych i potrzebnych w dorosłym życiu.