Błotne zabawy

BŁOTNE ZABAWY

Hipopotam jest istotą, która bardzo lubi błoto” pisała pani Wanda Chotomska.

Ale małe przedszkolaki to też istoty uwielbiające zabawy w błocie! Szczególnie, gdy sprzyja temu upalna pogoda. Bawiliśmy się więc w budowanie tam, zapór, przeszkód, itd. Było chlupotanie, chlapotanie, piegi z błota, ale nikt się tym nie przejmował, bo nasze błotne budowle zachwycały każdego.

Wszystkie dzieci uwielbiają się brudzić, chodzić po kałużach, dotykać błota, nawet jeśli rodzice często zabraniają im tego. Ale, jak mówią psychologowie, takie„brudne” zabawy mają działanie terapeutyczne. Dają one dzieciom poczucie wolności i swobody, wzbogacają ich wyobraźnię i pomysłowość, rozluźniają mięśnie u dzieci, a przede wszystkim dostarczają niespotykanych doznań dotykowych.

Dzieci uwielbiają błoto, a błoto uwielbia dzieci! Przecież dzieci dzielą się „na czyste i szczęśliwe”!