Babie lato

JAK POKOCHAĆ PAJĄKI ?

W lesie, w parku, na łące, a czasami nawet w domu pełno jest tych małych zwierząt. Stykamy się z nimi na co dzień, może warto więc poznać je dokładniej?

Czym się żywią? Czy są pożyteczne, czy szkodliwe? Czy trzeba się ich bać? A może warto się z nimi zaprzyjaźnić?

Wszystko zaczęło się od obserwacji. Poszukiwaliśmy pajęczyn i pająków schowanych wśród roślin w ogrodzie. Dzieci bardzo szybko dostrzegły, że różne pająki robią różne pajęczyny. Najbardziej podobały nam się te największe, tkane z wielką precyzją tzw pajęczyny koliste. Udało nam się znaleźć całkiem okazałe pajęczyny utkane przez pająka krzyżaka.

Zaobserwowaliśmy też pająka \\\"cienką nóżkę\\\" czyli kątnika domowego, który bardzo chciał wejść do naszego przedszkola.

Dowiedzieliśmy się także, co to znaczy „babie lato” i dlaczego jest znakiem zbliżającej się jesieni: to pajączkowa „młodzież” szuka sobie schronienia przed zbliżającymi się chłodami podróżując tymi wyjątkowymi samolotami.

Kolejnym etapem zgłębienia wiedzy pajęczej były oczywiście zabawy. Dzieci z zapałem przypinały klamerki – „nóżki” do pajęczego brzuszka (pamiętając oczywiście, że ma ich być osiem), plotły pajęczynki, dmuchały na niteczki „babiego lata”, stemplowały pajączki swoimi rączkami. Śpiewały piosenki i mówiły wierszyk o małym pajączku. „Utkaliśmy” także pajęczą sieć, w którą łapaliśmy ulepione z plasteliny muchy (było sporo pracy, żeby je policzyć i poklasyfikować).

Najlepszą pajęczą zabawą okazała się włóczkowa pajęczyna rozciągnięta na sali gimnastycznej, którą trzeba było przejść tak, żeby nie być złapanym w sieć, przecież niedaleko czaił się „spider”. Zabawy i śmiechu było oczywiście co niemiara, a przy okazji była to całkiem niezła gimnastyka!

Pajączkowe zabawy bardzo przypadły przedszkolakom do gustu. Może dla wielu była to miła forma oswajania strachu przed tymi istotami.