Wizyta pszczelarza

SŁODKA NIESPODZIANKA

Dziś w naszym przedszkolu odwiedzili nas niezwykli goście – dziadkowie naszego kolegi Bruna – pani Marysia i pan Janek, którzy są pszczelarzami. Opowiedzieli dzieciom o tym bardzo ciekawym zajęciu. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda ul w środku, jak jest zbudowany i jaka panuje w nim hierarchia.

Największy zachwyt wywołały  żywe pszczoły, które dzieci mogły oglądać z bardzo bliska (zobaczyliśmy pszczoły robotnice i trutnie, niestety nie udało nam się zobaczyć królowej, bo była bardzo chroniona przez swoich dzielnych poddanych). Pan Janek pokazał też specjalną ramkę wyjętą ze środka ula i wyjaśnił, w których miejscach rodzą się z jajeczek pszczoły robotnice, a w których  trutnie.

Dzieci dowiedziały się jak pszczoły robią miód, co trzeba zrobić, żeby miód z ula znalazł się w słoiku. Pani Marysia i pan Janek pokazali nam też inne „skarby” które robią pszczółki: pyłek, propolis i wosk (przedszkolaki miały nawet okazję samodzielnie zrobić świece). Poznaliśmy też najważniejsze narzędzia pszczelarza (najbardziej podobał się nam podkurzacz) i specjalny strój do pracy w pasiece. Dzieci mogły go założyć i choć przez chwilę też poczuć się pszczelarzami.

Ogromną atrakcją była dla przedszkolaków  możliwość spróbowania miodu prosto z plastra oraz pyłku kwiatowego. Przedszkolakom bardzo podobała się ta wizyta, odwdzięczyły się laurką z pszczółkami i zaprosiły gości do przedszkola jesienią.

Jak dorośniemy to może też będziemy hodować pszczoły!?

Miód, pyłek pszczeli i wosk..., pamiętajmy, że pszczołom zawdzięczamy znacznie więcej!

Pszczoły to bardzo pożyteczne owady, odgrywające olbrzymią rolę w życiu człowieka. Zapylają większość roślin, a gdy przestaną to robić na naszej planecie po prostu zacznie brakować jedzenia. Albert Einstein wysunął kiedyś teorię, że gdy zginie ostatnia pszczoła na świecie, ludność Ziemi wymrze w ciągu czterech lat!

8 sierpnia obchodzimy Dzień Pszczół, ale pamiętajmy o nich przez cały rok.