Czterolatki szukają wiosny

Czterolatki doskonale wiedzą, po czym poznać, że zbliża się wiosna. Widać ją w wielu zakątkach naszego ogródka.

A co z wiosną poza murami przedszkola? Czy już jest? Czy wygląda tak samo, jak w naszym ogródku?

Postanowiliśmy to zbadać i poszukać zwiastunów wiosny w okolicach przedszkola.

Przygotowaliśmy „mapę myśli”, czyli wiosennych problemów do rozwiązania i wyposażeni w lupy, aparat fotograficzny i notatnik udaliśmy się na poszukiwania.

A oto co udało się nam ustalić:

• Na leszczynie pojawiły się długie jak robaczki „bazie” i drobne pączki z czerwonymi niteczkami , czyli kwiaty tych drzew. To dobra nowina! Jesienią będzie dużo orzechów dla wiewiórek!

• Zmieniają swój wygląd „bazie –kotki” rosnące na wierzbie. Nie są już takie szare, lecz pokrywają się złotym pyłkiem. To dobra nowina dla pszczół, które obudziły się z zimowego snu.

• Słychać już świergot ptaków! Mamy nadzieję, że zimujące na południu Europy i przylatujące do nas w lutym skowronki już są!

• Odnaleźliśmy przebiśniegi i krokusy. Są mniejsze i mają bledsze kolory od tych rosnących w naszym przedszkolnym ogrodzie. Postanowiliśmy zbadać, dlaczego? Okazało się, że w ogródku przedszkolnym jest więcej słońca, a co za tym idzie jest cieplej, więc kwiaty mają lepsze warunki do wzrostu!

• Zauważyliśmy małe niebieskie kwiatki, których nie widzieliśmy w naszym ogródku. W przedszkolu sprawdziliśmy, że to przylaszczki. One też zwiastują wiosnę!

• Staraliśmy się zbadać, co robią wiewiórki. Niestety nie udało nam się żadnej zobaczyć. Na pewno są zajęte wychowywanie młodych, które przychodzą na świat już w lutym.

• Zauważyliśmy też zmiany na drzewach iglastych:

• Na gałązkach tracącego igły na zimę modrzewia już pojawiły się kuleczki, z których wyrosną młode igiełki!

• Kwitną cisy, na ich gałązkach zauważyliśmy maleńkie, żółte kuleczki, które jesienią zamienią się w „jagody”. Kiedy nabiorą koloru czerwonego będą przysmakiem wielu ptaków. Ale my pamiętajmy – ludziom nie wolno ich jeść!!

• Na niektórych drzewach iglastych pojawiły się młode, zielone szyszeczki. Są o cały rok młodsze od tych brązowych!

• Obserwowaliśmy bajorko i szukaliśmy żab. Chyba jeszcze spały, bo nie usłyszeliśmy żadnych odgłosów. Żaby! Budźcie się! Zdążycie złożyć skrzek, zanim wrócą do nas bociany (to nastąpi dopiero w kwietniu!).

• Szykuje się do kwitnienia forsycja. W naszej sali gałązka forsycji już kwitnie. Dlaczego? Bo ma cieplej niż na dworze!

• Na wielu krzewach i drzewach pojawiły się pąki! Czekamy z niecierpliwością, aż rozwiną się z nich liście!

• Na ziemi zauważyliśmy duże i maleńkie kopczyki! To krety i dżdżownice rozpoczęły intensywnie drążyć podziemne chodniki!

• Odnaleźliśmy też bardzo niemrawą i zaspaną biedronkę. Bezpiecznie schowaliśmy ja w słonecznym miejscu, pod liśćmi. Jeszcze za wcześnie i za zimno dla niej! Wkrótce jednak i ona wyruszy na poszukiwanie mszyc!

• Wszędzie jest sporo błota! To dobry znak! Ziemia rozmarza, bo jest coraz cieplej!

• Wiosnę widać , słychać i czuć w powietrzu!!!