Pożegnanie lata przy ognisku

Przyszedł czas pożegnać lato i powitać jesień. Na pewno są tacy, których ten fakt zmartwił, ale nie nasze przedszkolaki.

Wszystkie przedszkolaki już od rana z niecierpliwością czekały, kiedy wyjdziemy do naszego ogródka warzywnego. Posadzone wiosną bulwy ziemniaków pięknie nam wyrosły i właśnie teraz przyszedł czas zbiorów. Przyszedł czas na wykopki! Czy zbiory się udadzą ? Przygotowaliśmy łopatki, zaopatrzyliśmy się w wiklinowe kosze, wiaderka i dobre humory, a nawet ułożyliśmy „Ziemniaczaną piosenkę”:
Ziemniaczek,ziemniaczek,ziemniaczek,
Brązowy nosi kubraczek.
Czy duży jest, czy mały
Brązowy, brązowy jest cały !
Z piosenką na ustach wyruszyliśmy do ogródka, gdzie z zapałem przystąpiliśmy do pracy. Zbiory udały się znakomicie!

Po pracy przyszedł czas na niespodziankę – pieczenie kiełbasek nad ogniskiem. Na świeżym powietrzu smakowały one wyśmienicie!
Gdy płomienie zaczęły dogasać część ziemniaków włożyliśmy do żaru, żeby się upiekły, a część wykorzystaliśmy do „Ziemniaczanych sportowych zawodów” oraz do zabaw plastycznych.

Nasze prace w ogródku warzywnym, zabawy, obserwacje i doświadczenia, dzielenie się spostrzeżeniami i wspólne podejmowanie prac ogrodniczych to także codzienne poznawanie przyrody oraz wyrabianie umiejętności hodowli i uprawy roślin.