Światowy Dzień Królika 2013

Codziennie odwiedzamy, głaszczemy i karmimy króliczki, które mieszkają w naszej przedszkolnej królikarni, ale dzisiaj 26 września były to szczególne odwiedziny, ponieważ obchodziliśmy Światowy Dzień Królika :)

Dzieci przyniosły z tej okazji naszym podopiecznym specjalne, pyszne prezenty.  Króliczki zajadały się smakołykami :)   Uczymy się szacunku i opiekuńczości wobec nich. Bardzo się cieszymy, że mamy możliwość stałego kontaktu z naszymi uszatymi przyjaciółmi.  Dużo o nich wiemy i ciągle czegoś się dowiadujemy: np., że króliki potrzebują pokarmów, które umożliwiają ścieranie zębów, które rosną im przez cały czas. Starszaki nauczyły się dostrzegania różnic między królikami a zającami. Każde dziecko w tym dniu zrobiło piękne, królicze prace plastyczne.

Dzieci z naszego przedszkola mają codzienny kontakt z mieszkającymi na terenie ogródka króliczkami. Karmią je, głaszczą, gromadzą pokarm na zimę.

Udział w tych pracach posiada duże znaczenie wychowawcze i kształcące. Dzieci zostają wprowadzone w procesy życiowe takie jak odżywianie, wzrost i rozwój istot żywych. Zdobywają wiedzę, rozwijają zdolności obserwacyjne, wyobraźnię. Zdobywają elementarne wyobrażenie o różnorodności i jedności świata. Nasze króliki mieszkają w budynku królikarni, mają duży ogrodzony wybieg, w którym mogą kopać nory i mieć warunki zbliżone do naturalnej królikarni – to dla nas bardzo ważne: świadomość o wymaganiach zwierząt i przykład co jest im potrzebne do dobrego życia.

Jesteśmy przeciwni trzymaniu zwierząt w klatkach. Brak świadomości o ich wymaganiach i podstawowych potrzebach nie dostarczy dzieciom dobrych nawyków i nie wytworzy właściwej postawy na dalsze życie.