Jadłospis

Najpyszniejsze pod słońcem obiadki gotują nasze panie kucharki – ciocia Ela i ciocia Renia ; są otwarte na nowości żywieniowe i specjalne zalecenia dietetyczne, a ponadto zawsze przytulą  i pocieszą, dzięki nim w naszym przedszkolu „niejadki” wyrastają na prawdziwych smakoszy. Gotują obiady tylko ze świeżych produktów i pieką dla dzieci pyszne ciasta.

Jadłospis od 25 lutego do 1 marca

I:

Bułeczki z dżemem wiśniowym bez cukru 100% owoców, mleko, herbatka ziołowa słodzone miodem. 1, 7

Rosół z makaronem, bagietki. 1, 7, 9

II:

Potrawka z kurczaka, ryz brązowy, marchewka „mini” gotowana na parze, woda z cytrynką. 1, 7

Jogurt naturalny z malinami, owoce sezonowe. 7

Kanapeczki, herbatka miętowa słodzona miodem. 1, 7

I:

Chlebek pasterski z pastą z makreli w pomidorach, owsianka na mleku, herbatka owocowa słodzona miodem. 1, 4, 7

Zupa szczawiowa z jajkiem, chlebek razowy. 1, 3, 7, 9

Kotleciki mielone, ziemniaki, sałatka z buraczków, woda z cytrynką. 1, 3

Budyń waniliowo-czekoladowy, owoce sezonowe. 7

Kanapeczki, herbatka ziołowa słodzona miodem. 1, 7

I:

Chlebek słonecznikowy, serdelki na gorąco, szczypiorek, kiełki rzodkiewki, kawa zbożowa, herbatka miętowa słodzona miodem. 1, 7

Barszcz biały z kiełbaską, chlebek Wasa. 1, 7, 9

Pierogi ruskie ze śmietanką, woda z cytrynką. 1, 3, 7

Deser:

Sałatka owocowa z mandarynką.

Kanapeczki, herbatka owocowa słodzona miodem. 1, 7

I:

Chlebek razowy z jajkiem, kiełki rzodkiewki, szczypiorek, ryż na mleku, herbatka ziołowa słodzona miodem. 1, 3, 7

Zupa krem z dyni z grzankami. 1, 7, 9

II:

Strogonow z indyka, kasza kus-kus, bukiet świeżych warzyw, woda z cytrynką.

Bułeczki drożdżowe domowego wypieku z powidłami, owoce sezonowe. 1, 3, 7

Kanapeczki, herbatka miętowa słodzona miodem. 1,7

I:

Chlebek orkiszowy, serek grani, pomidorki koktajlowe, herbatka miętowa słodzona miodem. 1, 7

Zupa koperkowa z zacierką, chlebek Wasa. 1, 7, 9

II:

Miruna w cieście naleśnikowym, ziemniaki, surówka z kiszonej kapusty, woda z cytrynką. 1, 3, 4

Deser:

Sok marchwiowo-pomarańczowy, chrupki kukurydziane.

Kanapeczki, herbatka ziołowa słodzona miodem. 1, 7

Poniżej zamieszczamy załącznik z w/w rozporządzenia
do zapoznania się z substancjami i produktami mogącymi powodować alergie lub reakcje nietolerancji pokarmowych. Według tego załącznika oznaczana jest żywność w naszym jadłospisie (cyfry oznaczać będą alergeny, jakie mogą wystąpić w przygotowywanych posiłkach).W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011, jesteśmy zobowiązani informować rodziców o składnikach i substancjach obecnych w serwowanej żywności, które mogą powodować alergie lub nietolerancje.

SUBSTANCJE LUB PRODUKTY POWODUJĄCE ALERGIE LUB REAKCJE NIETOLERANCJI

1. Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe, a także produkty pochodne, z wyjątkiem:

a) syropów glukozowych na bazie pszenicy zawierających dekstrozę(1);
b) maltodekstryn na bazie pszenicy(1);
c) syropów glukozowych na bazie jęczmienia;
d) zbóż wykorzystywanych do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego.

2. Skorupiaki i produkty pochodne.

3. Jaja i produkty pochodne.

4. Ryby i produkty pochodne, z wyjątkiem:

a) żelatyny rybnej stosowanej jako nośnik preparatów zawierających witaminy lub karotenoidy;
b) żelatyny rybnej lub karuku stosowanych jako środki klarujące do piwa i wina.

5. Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne.

6. Soja i produkty pochodne, z wyjątkiem:

a) całkowicie rafinowanego oleju i tłuszczu sojowego(1);
b) mieszaniny naturalnych tokoferoli (E306), naturalnego Dalfatokoferolu, naturalnego octanu Dalfatokoferolu, naturalnego bursztynianu Dalfatokoferolu pochodzenia sojowego;
c) fitosteroli i estrów fitosteroli otrzymanych z olejów roślinnych pochodzenia sojowego;
d) estru stanolu roślinnego produkowanego ze steroli olejów roślinnych pochodzenia sojowego.

7. Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą), z wyjątkiem:

a) serwatki wykorzystywanej do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego;
b) laktitolu.

8. Orzechy, tj. migdały (Amygdalus communisL.), orzechy laskowe (Corylus avellana), orzechy włoskie (Juglans regia), orzechy nerkowca (Anacardium occidentale), orzeszki pekan (Carya illinoinensis (Wangenh.) K. Koch), orzechy brazylijskie (Bertholletia excelsa), pistacje/orzechy pistacjowe (Pistacia vera), orzechy makadamia lub orzechy Queensland (Macadamia ternifolia), a także produkty pochodne z wyjątkiem orzechów wykorzystywanych do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego.

9. Seler i produkty pochodne.

10. Gorczyca i produkty pochodne.

11. Nasiona sezamu i produkty pochodne.

12. Dwutlenek siarki i siarczyny w stężeniach powyżej 10 mg/kg lub 10 mg/litr w przeliczeniu na całkowitą zawartość SO2 dla produktów w postaci gotowej bezpośrednio do spożycia lub w postaci przygotowanej do spożycia zgodnie z instrukcjami wytwórców.

13. Łubin i produkty pochodne.

14. Mięczaki i produkty pochodne.